Želva Škrabalka

Želví nemoci

I my želvy můžem onemocnět jako lidé..Pokud se vaše želvička začne chovat nezvykle nebo se na jejím vzhledu objeví nějaké odchylky, tak se může jedna o první příznaky onemocnění.

Avitaminóza (nedostatek vitamínů)

je velice častá u mláďat. Při nedostatků vitamínů D dochází k deformacím krunýře i čelistí, které nelze později beze zbytku napravit. Onemocnení se nazývá křivice (rachitida) a jediné řešení, jak jí zabránit, je jejím projevům předcházet. nezbytné je zajistit mláďatům dostatek vápníku, vitamínu D a A a co nejčastěji je slunit.

Plísňové choroby

se často objevují po poranění. Vhodnou prevencí je občasné vykoupání želvy v mírně slané vodě a úzkostlivé dodržování čistoty. Kožní výrustky musí odstranit veterinář.

Infekční onemocnění

bývá nejčastěji zbůsobeno bakteriemi a vodní želvy jsou k němu velice náchylné. Postihuje nejen kůži, ale i krunýř. Projevuje se hnisavými boláčky, až vředy nebo kožními abscesy, což jsou vlastné kapsy naplněné hnisem. Silná infekce může vést až k otravě krve a uhynutí zvířete. Nezbytné je ihned vyhledat veterináře, který napadenou tkáň odstraní a doporučí vhodnou léčbu antibiotiky. 

Cizopasníci (paraziti)

mouhou být vnitřní, nebo vnější. U sladkovodních želv se setkáváme poměrně často s drobnými roztoči nebo vnějšími pijavkami. Nebezpeční jsou tím, že zbůsobují poranění kůže, kudy pak může vniknout do těla infekce.  Vnější parazity je nutné mechanicky odstranit a celé akvárium vydezinfikovat. Vnitřní paraziti se dostávají do organismu obvykle s potravou. V tomto případě se poraďte s veterinářem o vhodné léčbě. Zanedbatelná není ani prevence - pravidelné odčervení  by mělo být samozřejmostí.

Choroby očí

bývají často způsobeny chybou ve výživě (nedostatek vitamínu A), infekcí nebo nevhodnými podmínkami (chladná či špinavá voda). Projevují se záněty spojivek, zakalením očí a mohou vést i k oslepnutí. Dbejte na správnou výživu a čistotu.

Trávicí potíže

se projevují průjmem, zácpou a nestrávenou potravou v trusu želvy. Příčiny mohou být rozmanité - cizopasníci, infekce nebo nesprávný jídelníček, ale také třeba šok nebo prudké kolísání teploty. V každém případě želvu oddélte od ostatních a sledujte její chovaní. Podle příznaků se pak poraďte se zkušeným chovatelem nebo s veterinářem o způsobu léčby.